در این بخش، گفتارهایی منتشر می‌شود که هدف آن بررسی، پژوهش و ژرف نگری در مبحث ایمیل سرور است. مباحث پیش رو به کوشش کارشناسان پردیس میل با رویکرد آموزشی است که محقق از یافته ها و نتایج پروژه‌های انجام گرفته می‌باشد.

آموزش نصب Exchange 2016

 این مقاله اولین مقاله جهت نصب و راه اندازی Microsoft Exchange 2016 خواهد بود. در این مقاله یک معرفی از نسخه های مختلف Exchange خواهیم داشت و پیش نیازهای نصب را بررسی خواهیم نمود. شرکت پردیس میل ارائه دهنده خدمات تخصصی ایمیل سرور شامل نصب و راه اندازی ایمیل سرورهای مختلف نظیر Exchange Server، Kerio Connect و MDaemon می باشد. 

 

برنامه ریزی و نصب Exchange Server 2016
کدام نسخه Exchange 2016 را نصب کنیم؟
اگر شما در حال برنامه ریزی جهت نصب Exchange 2016 هستید، باید در نظر بگیرید که کدام یک از نسخه های این برنامه را در سرورهای خود نصب کنید.
برای Exchange 2016 دو نسخه وجود دارد که فقط یک تفاوت بین آنها وجود دارد، و آن تعداد دیتابیس هایی ست که در هر سرور قابلیت مانت شدن دارد. 
در نسخه استاندارد حداکثر 5 دیتابیس به ازای هر سرور
در نسخه اینترپرایس حداکثر تا 100 دیتابیس به ازای هر سرور
تعریف مایکروسافت از دیتابیس های مانت شده به صورت ذیل می باشد:
"یک دیتابیس مانت شده می تواند یک دیتابیس فعال باشد که توسط کلاینت ها در حال استغاده می باشد و یا یک دیتابیس غیر فعال که جهت ریکاوری و یا برای لاگ گیری می باشد. شما می توانید تعداد زیادی دیتابیس ایجاد کنید اما تعداد دیتابیس هایی که می توانید مانت کنید بر اساس حداکثرهای تعیین شده بالا می باشد. دیتابیس های ریکاوری جزو دیتابیس های قابل شمارش محسوب نمی شوند."
در اینجا چند مثال ذکر می کنیم. در این مثال یک سرور که نسخه استاندارد روی آن نصب شده است، 5 دیتابیس مختلف دارد. تمامی این دیتابیس ها قابیت مانت شدن دارند. همچین می توان یک دیتابیس جداگانه جهت ریکاوری ساخت و آن را به سرور مانت کرد که در سناریوهای بازگردانی دیتا کاربرد دارد.

 

 

یک سرور مشابه که روی آن نیز نسخه استاندارد نصب شده است با 6 دیتابیس که تمامی آن دیتابیس ها نمی توانند در یک زمان مانت شوند. در حالیکه در نسخه اینترپرایس تمامی 6 دیتابیس و یا حداکثر تا 100 دیتابیس قابلیت مانت شدن دارد.

 


در مورد DAG (Database Availability Group) چطور؟ DAG می تواند تا 16 عضو، و هر عضو می تواند بر اساس محدودیت نسخه نصب شده دیتابیس داشته باشد. در نتیجه یک نسخه استاندارد که عضو DAG هست می تواند از 5 دیتابیس اکتیو و یا غیر اکتیو میزبانی کند و یک نسخه اینترپرایس که عضو DAG هست می تواند تا 100 دیتابیس اکتیو یا پسیو را میزبانی نماید. DAG تنها محدودیت های خودش را در نظر می گیرد. اگر یک DAG با 16 عضو نسخه استاندارد در نظر بگیریم و بخواهیم از هر دیتابیس 4 کپی داشته باشیم، پس حداکثر از 20 دیتابیس می توانیم میزبانی کنیم.برای شفاف کردن این موضوع باید بدانید که صرفاً بخاطر داشتن DAG نیازی نیست که نسخه اینترپرایس را نصب کنید. انتخاب نسخه نصبی شما صرفاً بر اساس محدودیت تعداد دیتابیس های ست که به یک سرور می تواند مانت شود.

 برای رول Edge Transport که تعیین شده از هیچ دیتابیسی میزبانی نمی کند از لایسنس نسخه استاندارد استفاده می شود.

وقتی شما لایسنس Exchange 2016 را می خرید یک کد لایسنس در اختیار شده قرار داده می شود که باید آن را در سرور وارد کنید. آن کد لایسنس مشخص می کند که شما کدام نسخه را می توانید نصب کنید، فرقی بین فایل ستاپ و نحوه نصب این دو نسخه وجود ندارد. تمامی سرور به صورت آزمایشی نصب می شوند و شما پس از تکمیل نصب می بایست کد لایسنس را وارد کنید. همچنین می توانید از نسخه استاندارد به نسخه اینترپرایس آپگرید کنید. اما شما نمی توانید از نسخه اینترپرایس به نسخه استاندارد دان گرید کنید مگر با پاک کردن کل برنامه و نصب مجدد. نتیجه اینکه شما می توانید نسخه استاندارد را نصب نموده و با توسعه سازمان خود نسبت به ارتقاء از نسخه استاندارد به نسخه اینترپرایس اقدام نمایید. (به عنوان مثال وقتی یک شرکت یا کسب و کاری با سازمان شما ادغام شده و مجموعه توسعه پیدا می کند.)
در نهایت مطالب بالا مشخص می کند که کدام لایسنس را باید تهیه کنید. لایسنس رول Client Access جداگانه در نظر گرفته شده است و تاثیری در لایسنسی که شما برای سرور تهیه می کنید ندارد.
نصب پیش نیازهای Exchange 2016 در ویندوز سرور 2012
Exchange 2016 می تواند روی ویندوز 2012 و 2012R2 نصب شود. روی هر دو نسخه استاندارد و دیتاسنتر ویندوز می توان Exchange 2016 را نصب نمود. خود Exchange روی فیچرهای هیچکدام از نسخه های استاندارد یا دیتاسنتر وابسته نیست. 
نکته اینکه یک نسخه کامل با GUI جهت نصب Exchange لازم می باشد و نمی توان آن روی نسخه Core ویندوز نصب کرد.
سه حالت در نصب Exchange 2016 در ویندوز وجود دارد:
رول میل باکس (این رول تنها رول اجباری جهت نصب Exchange می باشد)
رول Edge Transport (این رول اختیاری می باشد و نمی توان آن را در کنار میل باکس نصب نمود)
Management Tools (که برای ادمین که روی Workstation یا سرور نصب می شود)
پیش نیازها برای نصب هر کدام از موارد بالا متفاوت می باشد، پس بیایید به هر کدام از آنها نگاهی بیاندازیم.
نصب پیش نیازها جهت رول میل باکس
برای نصب رول میل باکس در ویندوز Power Shell را به صورت Run As Administrator اجرا نمایید و کامند زیر را جهت نصب رول های سیستمی و فیچرهای مورد نیاز اجرا کنید:


C:\> Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-

 

 

 

پس از اتمام عملیات یک ری استارت برای تکمیل فرآیند نیاز می باشد. اگر می خواهید پس از تکمیل به صورت اتومات سرور ری استارت شود به آخر کامند ذکر شده –Restart را اضافه نمایید.
پس از ری استارت سیستم موارد ذیل را به ترتیب دانلود و نصب نمایید:


.Net Framework 4.5.2
Microsoft Unified Communication Managed API 4.0, Core Runtime 64-Bit


این سرور آماده نصب Exchange Server 2016 می باشد.
پیش نیازها جهت نصب رول Edge Transport
برای سرور با رول Edge Transport پیش نیازها از رول میل باکس کمتر می باشد. Power Shell را به صورت Run As Administrator اجرا نموده و کامند زیر را جهت نصب فیچر مورد نیاز وارد در آن اجرا کنید:

C:\> Install-WindowsFeature ADLDS

پس از تکمیل موارد ذیل را دانلود و نصب نمایید:


.Net Framework 4.5.2
Microsoft Unified Communication Managed API 4.0, Core Runtime 64-Bit


نصب پیش نیازها جهت Management Tools
همانند نسخه قبلی، Exchange Server 2016 از یک محیط وبی بنام Exchange Admin Center جهت کارهای مدیریتی استفاده می کند. چیزی به جز نصب یک مرورگر اینترنت جهت اتصال به این اینترفیس نیاز نمی باشد. 
اما اگر می خواهید Exchange Management Shell نیز به همراه Management Tools نصب شود آن وقت نیاز است که .Net Framework 4.5.2 را نصب کنید. پس از نصب .Net Framework شما می توانید Management Tools را نصب کنید. 
پس از نصب پیش نیازها می توانید مراحل نصب Exchange Server 2016 را شروع کنید.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت پردیس میل محفوظ می‌باشد.
No Internet Connection