نصب و راه اندازی ایمیل سرور

خدمات تخصصی نصب و راه اندازی Exchange Server توسط تیم فنی پردیس میل انجام می شود. نصب و راه اندازی Exchange در نسخه های 2007, 2010, 2013 و جدیدترین نسخه که Exchange Server 2016 می باشد. نصب Exchange Server توسط تیم فنی پردیس به دو صورت استاندارد و حرفه ای انجام می شود، که در ادامه به ویژگیهای هر یک از آنها می پردازیم...

در حالت استاندارد یک نسخه Exchange Server که معمولاً جدیدترین نسخه موجود میباشد، روی سرور نصب و راه اندازی می‌شود. مواردی که در حالت استاندارد انجام می‌شوند بدین شرح می‌باشند:

 • خرید، نصب و کانفیگ Certificate از نوع Standard یا Wildcard
 • ساخت و کانفیگ دیتابیس بر اساس نیاز سازمان
 • تعریف Accepted Domain های مورد نیاز کارفرما
 • اصلاح Virtual Directory بر اساس نیاز سازمان
 • ساخت Mailbox های کاربران بر اساس فرمت درخواستی کارفرما
 • نصب آنتی اسپم و کانفیگ های مورد نیاز
 • کانفیگ فایروال سخت افزاری یا نرم افزاری
 • انجام تنظیمات مورد نیاز در DNS Server Internal و DNS Server External
 • تنظیمات مربوط به سیاست های ارسال و دریافت بر اساس فرآیند سازمانی
 • راهکارهای بکاپ گیری از Exchange Server
 • تنظیمات مربوط به Track کردن ایمیل های ارسالی و دریافتی

مواردی که در حالت حرفه‌ای انجام می شود به شرح ذیل می‌باشد:


کلیه موارد نصب استاندارد

کانفیگ مربوط به راه اندازی High Availability که در Exchange Server به آن Database Availability Group یا اصطلاحا DAG گفته می شود.

نصب و راه اندازی نسخه EDGE که به صورت اختصاصی جهت ارسال و دریافت ایمیل در محیط DMZ ارائه شده است.

راه‌اندازی دیتابیس آرشیو جهت آرشیو کردن ایمیل‌های قدیمی

نصب حرفه‌ای ایمیل سرور سازمانی


در حالت حرفه ای علاوه بر انجام تمام موارد مربوط به نصب استاندارد چند مورد دیگر نیز انجام می شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. Exchange Server جزو سرویس های حیاتی در شبکه های کامپیوتری می باشد و نیاز به دسترسی همیشگی به آن وجود دارد. در صورت بروز مشکل در سرویس Exchange و یا دیتابیس های آن و یا حتی بروز مشکل در سیستم عاملی که Exchange Server روی آن نصب شده است، امکان دسترسی کاربران به Exchange Server فراهم نخواهد بود. به همین علت کمپانی مایکروسافت همانند سایر نرم افزارهای تولیدی خود برای این محصول نیز قابلیت High Availability به صورت نرم افزاری را فراهم نموده است. به این صورت که با راه اندازی این قابلیت در صورت بروز مشکل در یکی از سرورها، سرور دیگر بلافاصله وارد مدار شده و کاربران از طریق آن میتوانند به ارسال و دریافت ایمیل بپردازند تا مشکل سرور اول مرتفع گردد.

Exchange Server نسخه 2016 دارای رولهای Mailbox و Edge می باشد. تمامی موارد مورد نیاز Exchange Server از طریق رول Mailbox انجام می شود. به واسطه اینکه برای ارسال و دریافت ایمیل نیاز به اتصال به اینترنت وجود دارد، کمپانی مایکروسافت رول Edge را نیز به صورت جداگانه تعبیه نموده است.

با نصب و راه اندازی Exchange Edge Server دیگر نیازی نیست به سرور اصلی Exchange دسترسی اینترنت دهیم. کاربران به رول Mailbox متصل می شوند و وظیفه ارسال و دریافت ایمیل در محیط اینترنت از طریق نسخه Edge انجام می شود. نسخه Edge نیز در یک سیستم خارج از شبکه دامین نصب شده است پس احتمال Attack از بیرون به میزان زیادی کاهش می یابد.

یکی از مسائلی که پس از نصب Exchange Server با آن روبرو خواهیم شد، حجیم شدن ایمیل‌ها و مدیریت دیتابیس‌ها می‌باشد. شاید در سازمان‌های کوچک خیلی محسوس نباشد اما در شبکه‌های بزرگ مساله مهم و حساسی می‌باشد، لذا می بایست برای این مورد نیز اندیشه‌ای نمود. مایکروسافت برای این مورد نیز راهکار ارائه نموده است. امکان Archiving مایکروسافت به ما کمک می‌کند تا بتوانیم مدیریت بهتری روی دیتابیس‌ها و میل باکس‌ها داشته باشیم. برای مثال امکان آرشیو کردن ایمیل‌های با قدمت یک سال وجود دارد و یا می‌توانیم ایمیل‌هایی با قدمت دو سال را از سرور حذف نماییم. البته تمامی این موارد بسته به سیاستهای سازمان تنظیم خواهد شد.

مزایا و ویژگی‌های Email Server

ارسال و دریافت ایمیل

اولین دلیل داشتن ایمیل سرور، نیاز مبرم به ارسال و دریافت ایمیل می‌باشد.

ایمیل سرور شرکتی

در فعالیت‌های اقتصادیِ سازمانی و شرکتی، ناگزیر به استفاده از سرویس های ارسال و دریافت ایمیل هستیم. همان‌طور که اشاره شد تنها از طریق ایمیل سرور این امکان فراهم می‌شود.

ایمیل سازمانی

تنها از طریق ایمیل سرورها امکان ارسال و دریافت ایمیل با نام سازمان خود را داریم.

جلوه مناسب با ایمیل سازمانی

همانطور که اشاره شد نام دامنه‌ای که از آن ارسال و دریافت ایمیل می‌کنیم هویت ما را مشخص می‌کند، پس برای یک سازمان یا شرکت جلوه خوبی ندارد که از دامنه‌های رایگان که برای کاربردهای عمومی و فردی در نظر گرفته شده‌اند استفاده کنند.

 

 

آدرس ایمیل اختصاصی هر نفر

تنها از طریق ایمیل سرور می‌توانیم یک سیستم مکانیزه ارسال و دریافت ایمیل که در اختیار پرسنل باشد، داشته باشیم. در این صورت هر فردی در سازمان یا شرکت دارای یک آدرس ایمیل مشخص و ثبت شده تحت نام دامنه سازمانی باشد.

سرعت بالا با ایمیل سرور اختصاصی

از طریق ایمیل سرور امکان دریافت ایمیل از هر نقطه ای از دنیا در زمانی کوتاه (در حد یک دقیقه) وجود دارد.

صرفه‌جویی در زمان با ایمیل سرور اختصاصی

با داشتن ایمیل سرور اختصاصی، میزان زیادی از تماس‌های تلفنی شما کاهش مییابد.

پیگیری ایمیل‌ها

از طریق ایمیل سرور امکان پیگیری ایمیل‌های رد و بدل شده وجود دارد.

دسترسی راحت به ایمیل سازمانی

ایمیل سرورها وابسته به مکان و زمان نمی‌باشند. به این صورت که در هر لحظه و هر کجا از طریق اینترنت امکان ارسال و دریافت ایمیل دارید.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت پردیس میل محفوظ می‌باشد.
No Internet Connection